Back to Course

7 metodes kā apgūt svešvalodu

0% Complete
0/0 Steps
Lesson 1 of 1
In Progress

7 metodes kā apgūt svešvalodas

Šajā video pastāstīsim par septiņām metodēm, kā apgūt svešvalodu.

Slīksti, līdz peldi

Pamet savas ērtās mājas un dodies uz vietu, kur cilvēki runā tikai valodā, kuru gribi apgūt. Tad dzīvo tur turpmākos 6-12 mēnešus. Varbūt brīžiem būs grūti un vientuļi, tomēr tu noteikti iemācīsies runāt šajā valodā un gūsi vērtīgu pieredzi.

Saskarsme ar valodu

Varbūt vienkāršāka un arī efektīva ir saskarsme ar valodu, kad to apgūsti, pielietojot noteiktā kontekstā. Piemēram, ja mācies itāļu valodu, dari to picērijā. Vari mēģināt izlasīt ēdienkarti vai pat pasūtīt ēdienu itāliski. Vai kāds gribēs antipasti, pizza tonno vai gelato?

Mnemonika

Mnemonika ir metode vārdu krājuma apguvei, radot viegli iegaumējamas asociācijas. Piemēram, tu vēlies iegaumēt franču vārdu “chou”, kas latviski nozīmē “kāposts”. “Chou” izrunā kā angļu vārdu “shoe”, kurpe, tāpēc, ja proti angliski, vari iztēloties, ka kurpju vietā kājās auj kāpostus. Tad, kad vajadzēs atcerēties franču “kāposts”, prāts sasaistīs kāpostus ar kurpēm un “chou”.

Skriptorijs

Skriptorijs ir rakstisks vingrinājums. Studenti raksta svešvalodā, vienlaikus izrunājot vārdus skaļi. Pirms uzraksti teikumu, vispirms izlasi to skaļi, tad rakstot izrunā katru vārdu un beigās izlasi uzrakstīto teikumu vēlreiz. Šī uzdevuma mērķis ir piespiest tevi piebremzēt un pievērst uzmanību niansēm, pārskatīt nezināmus vārdus un atsvaidzināt gramatikas zināšanas.

Ēnošana

Papildini vārdu krājumu ar ēnošanu! Austiņās klausies jaunus vārdus un centies tos skaļi atkārtot, ēnot, cik raiti vien spēj. Izgudrotājs Aleksandrs Argelless, kurš prot 50 valodas, iesaka to darīt straujas pastaigas laikā, lai kāpinātu modrību un asinsriti!

Tehnoloģijas un aplikācijas

Ja gribi apgūt jaunu valodu, bet tev nav neviena palīga, pameklē tiešsaistē. Piemēram, DuoLingo māca daudzas valodas pilnīgi bez maksas. Tas ir jautri un efektīvi, jo vari vingrināties un lasīt, rakstīt, klausīties un runāt. Quizlet ir lielisks vārdu krājuma apguves rīks. Tas ļauj pētīt vārdu kartītes ar audio atbalstu. Tā vari apgūt jaunus vārdus un pareizu izrunu.

Atrodi mācīšanās draugu

Ja ar tehnoloģijām neesi uz “tu” un labprāt mācītos kopā ar citiem, ņem vērā populārā jūtūbera Timotija Donera, “Polyglot Pal” ieteikumu. Atrodi cilvēkus visā pasaulē, ar kuriem kopā mācīt un mācīties valodas skaipā. Tas ir palīdzējis viņam, un viņš jau runā 20 valodās, lai gan vēl nav pat 18 gadus vecs.

Paldies, ka skatījāties! Noskatieties citas mācību tehnikas, jo tās var papildināt šajā video minētās metodes. Lūdzu, komentāros sniedziet atsauksmi vai pastāstiet, kuru no tehnikām esi iecienījis visvairāk.

ROCIET DZIĻĀK

Izlasiet par negatīvajām pusēm. Šeit iegūstiet pilnīgāku ainu ar kritiku un vēsturisko kontekstu:

Kā ieniršana valodā var jūs noslīcināt (un kā palikt virs ūdens)

https://www.ouinolanguages.com/tips/language-immersion-can-drown/

Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta zinātnieki pierāda, ka pieaugušie apgūst valodas gandrīz tikpat labi kā bērni

https://medium.com/@chacon/mit-scientists-prove-adults-learn-language-to-fluency-nearly-as-well-as-children-1de888d1d45f

Valodu apguve pieaugušajiem

https://www.eslbase.com/teaching/language-acquisition-adult-learners

Padomi sekmīgai valodu apguvei (Nenoslīkstiet svešvārdu jūrā!)

https://www.ouinolanguages.com/uncategorized/avoid-drowning-in-language-learning/

AVOTI

https://www.duolingo.com